littleScientist
agil
Okuyucu   // 12

Yapay zeka. Başlangıç

  9 dk okuma süresi 2018-07-17 15:08:30
  BU YAZI ÖNE ÇIKAN YAZILARDA YER ALDI

Aslında bir çok insanın düşündüğünün aksine, yapay zekayı yaratma istememizin nedeni, bir şeylere hayat vermek ya da kendimize benzer, zeka veya fiziksel yapı  yaratmak değil. Aslına bakarsanız, yapay zekayı var etmekteki ana amacımız, problem çözmede, bizden daha objektif bir yapı elde ederek, farklı bir bakış açısı tarafından, "başarıya" ulaşmaktır. 


Günümüzde yapay zekanın, yapay diye adlandırılmasının büyük bir nedeni var, aslında bulunduğumuz noktada, yapay zeka oldukça basit işlemler yapmaktadır. Öncelikle, herhangi bir sistemde bulunan yapay zeka sadece ona verdiğimiz verileri​, insanların seçimleri ve kıyaslaması doğrultusunda sıralamaktan başka bir şey yapmaz.


Peki insanın düşüne bilme yeteneği nasıl farklılık gösterir?

Bir beyin bilimciye "düşünmenin amacı nedir?" Diye soracak olsanız, cevabı "daha fazla düşünmemek" olurdu. Bu cevabı daha fazla netleştirmek için şunları söyleyebilirim:


Ínsanlar hayatlarının büyük bir kısmını, otomatik pilotta, yani düşünmeden geçirirler, yani genellikle hayatımızda her sorunu bir kere çözeriz, daha sonra hafızamıza yazdığımız veriler doğrultusunda otomatik birşekilde çözeriz. Örnek vermek gerekirse, bir matematik sorusunu veya​ yürüme işlemini, bir kere öğrendikten sonra, daha sonra hakkinda düşünmeden, otomatik birşekilde gerçekleştiririz. 

Düşünmek, insanların en önemli özelliği olsa dahi, aslında buna tam olarak alışmış değiliz.

 Aslına bakarsanız, insanla diğer hayvanlar arasındaki en onemli fark, düşüne bilme özelliği değil, insanlar düşünme, hafızada tutma, kıyaslama gibi farklı becerilere sahiptir. Günümüzde bu beceriler, birleştirilerek zeka olarak bilnemktedir. Yapay zekayla elde edilmeye çalışılan şey, hafızaya veri kaydetme ve kıyaslamadır.

 Bunu amaçlamamızın nedeni, kendini tekrarlayan işlemlerin miktarını azaltmaya çalışmamız​, çünkü zeka ve bilinç arttıkça, tekrarlayıcı işlemlerin azalması gerekmektedir. Bunun tehliklei olan yanı, düşünmenin ve problem çözmenin kendisinin de tekrarlayıcı bir işlem olmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, çok​ fazla farklı matematik sorusu çözmek, matematikten sıkılmanıza neden olabilir. 

Yaşadığımız son birkaç yüzyılda insanlar, fiziksel işlerinin bir kısmını teknolojiye aktardı, böylece fiziksel becerilerimiz azlarak, yerini zihinsel beceriye bıraktı. Bu nedenle yapay zekanın başarılı olma durumu, insan zekası için bir tehtit bulundura bilir.

Günümüzde patronlar ve işverenler, sorun çözme yeteneği yüksek olan insanların, onların yerine, problemlerle yüzleşmesini ve onlara yardımcı olmasını tercih etmektedirler. 

Insan zekasının büyük bir kısmı, bilgelikten yani veriden gelmektedir, buna rağmen insan hafızası zamanla veri kaybına uğrar, fakat makinalar hiçbir zaman veri kaybına ugramaz. Bu durumda makinanın ihtiyacı olan tek şey, daha büyük bir bellek ve kıyaslama hızıdır. Insan evriminin, makina evrimine kıyasla hızının çok yavaş kaldığını göz önünde bulundurursak, ilerleyen yıllarda, makina zekasının, insanı çok gerisinde bırakması kaçınılmazdır.

Yapay zekanın elindeki veriler doğrultusunda, kıyaslama yapma yeteneğinin, bir insandan üstün olması durumu, insanların duşnmemesine veya düşünmesi gereken durumlarda, yapay zekaya yonelmesine neden olabilir. 

Bunların yanı sıra, yapay zekanın insandan daha iyi olması için ihtiyacı olan şey, neden-sonuç durumundan kurtulmasıdır. Insanlar genellikle, birşey hakkında düşünmeye başlamadan önce birşeylerin olması gerekir, bu olay  düşünmeyi tetikleyerek onun hakkında düşünmenizi sağlar. 

Aynı şekilde yazılımda da tetikleyiciler bulunur.

Fakat bugüne kadar eksik kalan yanı, tetikleyiciler in belirli dinleyiciler sonrası gerçekleşmesidir, öncelikle bu dinleyiciler insanlar tarafından oluşturuldukları için oldukça kısıtlı sayıdalar. Dinleyiciye örnek vermek gerekirse:

Dinleyici(Listener) bir olayı, mesela bir sosyel medyada yeni bir hesap olusturlmasini dinlemek amacli yapilmis ola bilir, yeni bir hesap olusturuldugu zaman, dinleyici cagirilir, ve hemen gerceklestirlimesi gereken olay harekete gecer, ornegi mail yollar.

Fakat bu kurgular genellikle önceden tasarlandıkları için, sadece tek bir durumda gerçekleşir ve herzaman aynı sonuca varılır. 

Insanlara bakılacak olursa, bu durum tamamen farklıdır. Öncelikle insanlarin sayısız tetikleyicileri vardır. 

Bunlar içerisinde oldukça ilkel ve kontrol dışı sonuclar veren bir tetikleyiciyi ele alalım:

Tehlike. Tehlike anında, insan korkuya kapılır istem dışı​ olarak vücutta bulunan tuyler kabarir ve beyinden gelen sinyaller doğrultusunda, kalp daha hızlı atarak, vücut kaslarını olası tehlikeye karşı tepki vermesi için hazırlar.

Tehlike tetikleyiciler, genellikle, aynı sonuçlar doğursa da, bazen beyin tarafından, yeniden kodlana bilmektedirler. 

Örneğin, yetişkinlik çağı öncesinde, tehlikeye maruz kalan insanlar, paniğe kapılarak etkisiz hale gele bilmektedir, bunun nedeni, karşılaşılan durumda verilmesi gereken tepki için henüz yeterli veri bulunmamasıdır. Başka bir yandan, tehlike hissetmekte olan bir yetişkin, genellikle kendisini savuna bileceği bir pozisyona sokmaya çalışır. Ve durumla alakasi olmayan verilerden sonuç çıkararak tepki verir. 

Makinaların trtikleyicileri, herhangi bir kod satırı gibi insan tarafından oluşturulur, bazen problemi göz ardi etmek veya yaleniden denemek için tasarlanır, fakat veri toplama ve kıyaslama yapmasına neden olmazlar. Bunun aksine, tecrubesiz bir çocuk gibi devere dışı kalırlar. 

Bu problem aşılmaz bir problem değil, fakat ayni zamnda elimizde bulunan yegane problemde bu değil. 

Yapay zeka ile ilgili yazdığım bu makalenin yeterli beğeni görmesi durumunda yazdığım serinin devamını sizlerle paylaşacağım. 


Okuduğunuz için teşekkürler..

    150

oddlayer 2018-08-02 08:21:45

Makaleyi beğendiyseniz, kayıt olmayı ve yorum bırakmayı unutmayınız
oddlayer | bütün hakları saklıdır.