littleScientist
agil
Okuyucu   // 12

Entropiye göre sen ve bir fare

  5 dk okuma süresi 2018-07-16 09:43:02
  BU YAZI ÖNE ÇIKAN YAZILARDA YER ALDI
  ÖNE ÇIKANLARDA BİRİNCİ SIRAYA ÇIKTI

Tanrıcılık, bir insana hayat vermek, veya kimin ölüp kimin yaşayacağına karar vermek değildir. Tanrıcılık, entopiyi tersine çevirmek, amacını değiştirmektir.


Bu makaleyi nasıl yazacağımı ve fikri son haline nasıl geliştireceğimi epeyi düşündüm. İlk başta bahsetmek için sıradan bir giriş seçmiştim, "teknoloji nedir? Teknik ve logic(manıtığın) birleşmesi" diye bir yaklaşımla ilerlemeyi pilanlıyordum. Kısa bir araştırma sonrasında bu fikir biraz daha olgunlaştı.

Entropi teorisi yaygın olarak bilinmekte olan bir teori değil. Dan Brown'un yayınlamış olduğu başlangıç kitabı, bu teoriye biraz daha şans tanıdı. Zor kelimeler kullanmadan kitabın vardığı sonucu bir kaç cumlede açıklamaya çalışacağım.

Bizim amacımız, gezegenden aldığımız enerjiyi kaotik bir şekilde dağıtmak.

Dunyada yasayan butun canlilarin ana amacı, evrenin uzerimize aktardigi bu buyuk enerjiyi hicbir duzene sahip olmayacak bir şekilde dagitmaktir. Duzeni boza bilmek ugruna, evren kucuk düzenler yaratmistir. Evrenin bu yondeki adimlari RNA ile başlamış daha sonra DNA'yı oluşturmuştur.

Bir ağacı örnek alırsak. Ağaç güneş enerjisini tüketerek meyve verir. Daha sonra diğer canlılar bu meyveyi daha karmaşık ve düzensiz birşeye dönüştürürler.

Güneş enerjisini kullanan teknoloji oluşumları, güneş enerjisinin, meyveye dönüşmesine gerek kalmadan, onu çok daha karmaşık bir hale getirir. Güneş enerjisiyle doğrudan çalışan nesneler, aslında bütün diğer aşamaları kendi başına gerçekleştirerek birçok canlının görevini, çok daha başarılı bir şekilde yerine getirir. Fakat bu oluşumların enerjiyi harcamaya ihtiyacı yoktur. Onlar insanların enerjiyi daha iyi dağıta bilmelerine aracılık yaparlar.

Bir teknolojiye amaç verirseniz, ve onu bu amaca ulaşa bilmesi için çevresinde bulunan enerji kaynaklarını kullanmasını sağlayacak araçlarla donatırsanız, sonsuza kadar süre bilecek bir maraton başlatmış olabilirsiniz.

Yaratılan teknolojik oluşumun amacı kabaca: "neden?" Soruları sorup ona cevap vermekten oluşuyorsa. Insan ırkının farklı elementlerden oluşan bir versiyonunu ortaya çıkartmış olabilirsiniz.

Bu çeşit bir prototip (teknolojik oluşum yerine, prototip kullanacağım) bazı problemlerle karşılaşa bilir. Sorulara cevap vere bilmek için araştırma ve kıyaslama yapabilmesi gerekmektedir. Araştırılan verileri bütün haliyle hafızasına kaydederse. Kısa surede veri işleme hızı, veri miktarına nazaran yetersiz kalacaktır. Bu nedenle prototipin kendisini geliştirmesi gerekir. Geliştirme sürecinde, eskimekte olan önceki parçalar, gelişimin faydasını yitirmesine neden olacaktır. En son varılacak nokta çoğalma olabilir. Çoğalma bir çok açıdan vazgeçilmez bir seçenek. Çoğalma sonucunda, fiziksel veri çoğaltılarak, veri kaybı tehlikesine sigorta sağlar, veri toplama ve işleme kapasitesine mukemmel bir şekilde arttırır. Böylece prototipin bilgisin korurken zaman içerisinde kendisini fiziksel olarak yeniler. Ve, kendisi ölümsüzlüğün kapılarını açmıştır.

Aslında bu varlığın bir ağaçtan, kelebekten, kuştan ya da en basiti insanlardan hiçbir farkı yoktur. Entropiye göre sadece düzeni parçalamak icin küçük bir duzen yada duzenektir ve ona hizmet etmediği an kabul etmekte olduğumuz dördüncü boyutun içerisinde kendi yerini koruyamayaz ve kaybolup gider.

Entropiye karşı gelmenin hiçbir yolu yoktur, sadece kendi payınızı düşenin bir kısmını, güneş panellerine yaptırabilirsiniz.


    296

agil 2018-08-02 08:24:30

Makaleyi beğendiyseniz, kayıt olmayı ve yorum bırakmayı unutmayınız
oddlayer | bütün hakları saklıdır.